הגענו לגיל פנסיה? מעוניינים בהשקעה בנדל”ן? כתבה זו בשבילכם!

אחת השאלות המרכזיות בשנים האחרונות בענף הנדל”ן היא האם כדאי לרכוש נכס להשקעה .
בשנים האחרונות, הולך וגדל מספר האנשים שרוכשים נכסים להשקעה – מתוך כוונה שזו תשמש להם כנכס שמניב הכנסה קבועה לימי הפנסיה או לצורך השקעה פאסיבית כלשהי .

בראש ובראשונה , רבים מבני הדור המבוגר בישראל, בני 50-65, הצליחו לצבור הון משמעותי, שאפשר להשקיע אותו ברכישת דירה. בנוסף, רכישת הדירה מהווה לא רק השקעה פיננסית, אלא גם סוג של “תעודת ביטוח” בעבור סוגיית המגורים העתידית של הילדים. מה שעוד יותר חיזק את ההשקעות מסוג זה הן הריביות הנמוכות (יחסית) בבנקים גורמות להשקעות פופולאריות אחרות להניב תשואה נמוכה.

אך הסיבה המרכזית לכך בעיניי היא התקשורת הישראלית שיצרה עודפי ביקוש להשקעות נדל”ן והדור  הצעיר ,שכבר מזמן התחיל להפנים ולהשכיל שההשקעה “הטובה ביותר” היום היא נדל”ן .

 

קבלו כמה נקודות חשובות שיעזרו לנו לבצע את ההשקעה הבאה :

1. תשואה אלטרנטיבית : אם המטרה העיקרית שלכם היא יצירת אפיק הכנסה לפנסיה, אתם צריכים לשקול אופציות חליפיות. למשל – השקעה בשוק ההון, במניות של חברות נדל”ן או אפילו אגרות חוב . השקעה כזו תאפשר לפצל את הסיכון הרב שנוצר כאשר משקיעים בנכס אחד ויחיד. במילים פשוטות , אנחנו נצטרך לבחון אופציות השקעה נוספות כדי להבין מה בשורה התחתונה ייתן לנו יותר רווח על הכסף שלנו .

2. זמן ומאמץ: השקעה בדירה כרוכה במשאבים של זמן ותשומת לב. צריך למצוא דיירים, לעמוד איתם בקשר, לדאוג לתחזוקת הדירה/ משרד/ נכס מסחרי אחר וכו’. הדבר יכול להיות מורכב במיוחד אם אתם רוכשים נכס להשקעה שנמצאת רחוק ממקום המגורים שלכם.

3. רגולציה: הממשלה שהוקמה ב-2015 שמה לה למטרה לפגוע במשקיעים בדירות כדי להקל על הזוגות הצעירים. צעדים כמו העלאת מיסוי או הגבלת האפשרות לייקר את דמי השכירות, עשויים לפגוע בכדאיות של רכישת דירה להשקעה.

4. מינוף : זהו הפרמטר העיקרי שמושך אנשים רבים להשקעה בנדל”ן. אדם רגיל, שמשקיע בשוק ההון לדוגמה, יכול להשקיע רק את הכסף שעומד לרשותו. לעומת זאת, בהשקעה בנדל”ן, ניתן להשקיע גם כספים שלא עומדים לרשותכם, באמצעות לקיחת משכנתא. באופן זה, ניתן לבצע השקעה ממונפת , ובהתאם להגדיל את הסיכוי להגדלת התשואה. להשקעה כזו יש כמובן גם עלות, בדמות הכסף שאתם משלמים כריבית ולכן חשוב מאוד לדעת איך כדאי לקחת את הכסף לצורך ההשקעה ובנוסף לדעת לחשב באופן מדויק את עלות הכסף שאנחנו קונים .

5. רחוק מהעין, רחוק מהכיס : יתרון נוסף של השקעה בנדל”ן, היא שהכסף אינו נזיל ואינו פנוי לשימוש מיידי. דבר זה מסייע לנו לחסוך ולא להוציא אותו על צרכים שוטפים.

 

  1. רווח הון : מה שהביא משקיעים רבים לענף הנדל”ן הוא הרווח הון שנכס כזה או אחר עשה לאורך זמן ועד למכירתו . רווחיות זו סביר להניח לא תישמר לאורך זמן ולכן צריך לבחון כדאיות זו לאורך השנים הבאות עם זהירות יתרה והבנה עמוקה בנושא.
  2. מצב הנכס : בזמן רכישת נכס להשקעה , חשוב מאוד לזהות את מצב הנכס הנרכש .החשיבות של זה היא גדולה מאוד , שכן נכס במצב שלא ראוי למגורים ויש צורך להשקיע בשיפוץ הנכס /שדרוג הנכס מצריך עלויות השקעה נוספות שיש לאמוד אותם מראש לפני הרכישה .

8. פוטנציאל השכרה : בשורה התחתונה כולנו רוצים להצדיק את ההשקעה שלנו בנדל”ן , וההצדקה בנדל”ן מתבטאת רובה ככולה בשוכרים של הנכס ובתשואה (כפי שנאמר לפניכן) ולכן חשוב להבין את מצב השוק באזור של הנכס הנרכש ולדעת לזהות שאכן רכשנו נכס באזור ביקוש שיביא לנו שוכר במהירות המרבית ובסכום כדאי.

אני עומד לרשותכם לכל שאלה או עצה בקישור הבא: אביחי חדד | אביחי פיננסי 054-2529284

דילוג לתוכן