החלטתם לרכוש דירה / נכס? אז מה כדאי, עם או בלי ליווי של מתווך?

בין אם זו דירה למגורים או בין אם אתם משקיעים סדרתיים, אין לנו מחלוקת שמדובר בצעד הדורש התבוננות רבה. לחלק מכם זו בכלל תהיה עסקה של פעם בחיים.

עכשיו נעבור לדיון שיש עליו לא מעט דעות ומחלוקות וננסה לעשות סדר בתהליך רכישת הנכס.

בשעה טובה, התארגנתם על מקדמה לדירה, בחרתם אזור מגורים המתאים לכם לתקציב ולאורח החיים (אם החלטתם לגור בנכס), ההתרגשות בשיאה ואתם עוברים לחיפוש הנכס המושלם!

אין טעם וגם אין צורך לפנות למתווך כי אתם לא “פראיירים”. אז אתם פותחים עיתונים, גולשים באתרים ייעודיים, שואלים חברים, מכרים, אנשים גם לא מוכרים, מכינים רשימות ומתחילים לקבוע פגישות עם מוכרים שגם הם, כמוכם, לא “פראיירים”.

אז ביקרתם בנכס ראשון, ועוד נכס, ועוד נכס ועוד אחד, ממש צמודים לרשימה שהכנתם מראש. עובר יום ועוד יום ועוד שבוע ואתם עדיין לא סגורים על עצמכם כי זה “לא בדיוק” מה שחיפשתם. אז אתם מבקשים עוד ימי חופש בעבודה או נאלצים לא לעבוד אם אתם עצמאים ופותחים שוב עוד עיתון וגולשים שוב באותם האתרים ושואלים שוב את אותם המכרים וה”לא” מוכרים ואתם מגלים שיש פחות חידושים מהפעם הראשונה.

כך עוברים להם ימים ושבועות במשא החיפושים אחרי הנכס המושלם. מהר מאוד אתם מגלים שכבר אין חדש תחת השמש, ביקרתם בכל הנכסים מהרשימה, נתקלתם במלא בעיות שלא חשבתם עליהם לפני כגון: אין נוסח טאבו, הדירה שייכת ליורשים ואין הסכמה על המחיר, התמונות שראיתם לא תואמות את המציאות, בעל הנכס בכלל לא הגיע לפגישה ועוד מלא “באמפרים” שלא יכולתם לדמיין מראש (כי את זה לא כותבים במודעות פרטיות).

טוב נגמרו הנכסים שלכם ואתם רוצים כבר להתקדם כי יש לכם עוד מלא תחנות עד לרכישת הנכס…ריצות לבנק, לעו”ד, שוב לבנק, שוב לעו”ד ועוד ועוד ועוד…

כאן מתחילה הדילמה. האם אתם הולכים להתפשר על הנכס שלכם (כי ראיתם כמה שהם סבבה) או שאתם תפנו למתווך שזה המקצוע שלו?

אבל אתם לא “פראיירים” אין סיבה לשלם 2% מהעסקה! על מה? מה הוא כבר עושה? בחישוב מהיר אתם מבינים שהוא הולך לקחת מכם בין 30 אלף ₪ במקרה הטוב, לעשרות אלפי שקלים רבים יותר! הלב מתקבץ לכם וברור לכם שאין מצב שאתם נותנים לבחור המחויך הזה או לגברת הנחמדה, לעשות עליכם סיבוב!

אז אתם יוצאים שוב למשא חיפוש, שוב חוזרים לאותם הנכסים שכבר ראיתם, חלק כבר נמכרו, חלק כבר העלו את המחיר, חלק כבר נמאס להם מכם ומסננים אתכם ובנכסים שעדיין על המדף, הייתם מוכנים לשים שם רק את חמותכם 😊.

אנחנו מדברים על שני סוגי אנשים (בגדול).

יש את אלו שמבינים ש”כל אחד והמקצוע שלו”! אני הולך להשקיע לא מעט כסף ואני מוכן לשלם סכום זעיר (ביחס לעסקה) כדי שיחפשו עבורי וידאגו לי לנכס הקרוב ביותר לציפיות שלי כאשר כל ה”באמפרים” עברו כבר את בדיקת המתווך.

ברוב מהמקרים, המתווך גם מסייע במו”מ כאשר לפעמים המוכר “מדומיין” במחיר שהוא חושב שמגיע לו וכאן המתווך הוא “כלי” רלוונטי וחשוב כדי להוציא את כל הצדדים מרוצים. המתווך יודע גם להתאים את עצמו לאופיו של כל צד וזה יסייע לכם לא להגיע למצב של פיצוץ בו כל הצדדים יוצאים מופסדים בגלל אגו.

יש עוד לא מעט מעלות בשימוש בבעל מקצוע בכלל ובמתווך בפרט וזה נכון בכל תחום!

ויש את מי שלא מבין, אולי לא מעריך מספיק, למה צריכים לשלם על תיווך (ולא רק בנדל”ן). זה בסדר גמור רק תשאלו את עצמכם שאלה אחת: “אם תחום התיווך קיים כל כך הרבה זמן ורוב האנשים משתמשים בשירותים שלהם, כנראה שיש לזה סביה לא?”

במקרים קיצוניים יותר, אותם האנשים שמעדיפים לרכוש לבד מרגישים שתמיד “עובדים” עליהם. הם יעדיפו להיסחב עם כסא מהבית (גם ב 40 מעלות חום) כדי לא לשלם 20 ₪ בחוף הים, הם לא יתייעצו עם יועץ משכנתאות כדי לחסוך כמה אלפי שקלים אבל ישלמו עוד עשרות ולפעמים מאות אלפי שקלים על הנכס. בקיצור, הבנתם, בסופו של דבר, לרוב, הם יוצאים מופסדים או מחוסר הבנה או מ”קמצנות” לא מוצדקת.

תיווך נדל”ן הינו אחד המקצועות הקשים ביותר כאשר נדרשים סבלנות רבה, השקעה גדולה בחיפוש נכסים, בבדיקת נכסים, בפרסום ושיווק, במציאת רוכשים וכל זה גם בשעות היום וגם בלילות!

מתווך מקצועי יחסוך לכם הרבה יותר ממש שאתם תשלמו עבור שירותיו ומגיע לו כל שקל על עבודתו המסורה!

אני לא טוען שלא ניתן למצוא מציאות לבד ולסגור הכל לבד והכל ילך לכם על הצד הטוב ביותר. השאלה היא האם אתם מוכנים להמר על זה בעסקה כל כך חשובה…אולי עסקת חיים? בהצלחה!

דילוג לתוכן